Utställnings/lydnads resultat/Show/obediens results:     2017  (2016) (2015)(2014) (2013)(2012)(2011)(2010)(2009)(2008) (2007) (2006) (2005)

Förklaringar i slutet av sidan /Explanations in the end of this page
Hund/dog
                             Domare/Judges                                              Pris

Gangsterluvans Unibet Ulltuss        
(Gangsterluvans Ruter Dam- Kronblommas Macduff)
5/11 DKK Herning                          Johan Andersson                             CHKL Exc CK
4/11 DKK Herning 
                        Karl-Erik Johansson                       3a CHKL Exc CK
8/10 SKK Svall                                 Kurt Nilsson                                     Exc 3a CHKL CK
3/9 SKK Öland                                Pia Lundberg                                    BIR CERT CHAMPION BIG 4a
2/9 SSHK Ängelholm                       
Bent-Åke Bogren                              Exc 3a Ökl CK
27/8 SKK Stoxa                               Nina Lönner-Andeson                        2 BTKL Reserv-Cert
20/8 SKK Eskilstuna                        Bent-Åke Bogren                              Exc 2a Ökl CK
19/8 SKK Norrköping                     
Nikola Smolic Kroatien                      Exc 2a Ökl CK
12/8 SSHK Byske                            
Hans Almgren                                   Exc 2a Ökl CK

 22/7 SKK Köping                            Karl-Erik Johansson                          2 BTKL CERT Cacib
5/6 SKK Norrköping                        Pehar Tino (kro)                               EXC
4/6 SKK Norrköping                     
  Croeser Martin (sydafr)                     EXC CK
3/6 SKK Norrköping                       
O´shea Gerard                                  EXC

27/5 SKK Gimo                               
Jens Myrman                                      2 BTKL CERT, reserv Cacib
20/5 SSHK Degerfors                       Camilla Karlsson                                  Exc
18/3  SSHK Sala                               
Martin Johansson                                  4a Ökl EXC


Gangsterluvans Vilma Vildtuss         
(Gangsterluvans Ruter Dam- Möllelyckans Amadeus)
3/9 SKK Öland                                Pia Lundberg                                    3a BTKL Reserv Cert
2/9 SSHK Ängelholm                       Bent-Åke Bogren                              Exc 4a Ökl
 20/8 SKK Stoxa                              
Nina Lönner-Andeson                       Exc 3 Ökl CK
20/8 SKK Eskilstuna                       
Bent-Åke Bogren                              Exc 4a Ökl
19/8 SKK Norrköping                      Nikola Smolic Kroatien                     Exc 3a Ökl
12/8 SSHK Byske                            
Hans Almgren                                  Exc

5/6 SKK Norrköping                        Pehar Tino (kro)                              2a Ökl EXC CK och 5a BTKL med Reserv Cert
4/6 SKK Norrköping                        Croeser Martin (sydafr)                    2a Ökl EXC CK
3/6 SKK Norrköping                       
O´shea Gerard                                 2a Ökl EXC CK
27/5 SKK Gimo                               
Jens Myrman                                      VG
20/5 SSHK Degerfors                       Camilla Karlsson                                  Exc 4 ÖKL CK

Doremis Himla Sefin UWA              (Doremis Vanilla Brad - CH Doremis Ubbefin)
5/11 DKK Herning                          Johan Andersson                             3a VKL Exc CK
4/11 DKK Herning 
                        Karl-Erik Johansson                       3a VKL Exc CK

8/10 SKK Svall                                 Kurt Nilsson                                     EXC 2a VKL
3/9 SKK Öland                                Pia Lundberg                                    BIR 2 BTKL och BIS VETERAN
2/9 SSHK Ängelholm                       Bent-Åke Bogren                              BIM VETERAN
20/8 SKK Stoxa                               Nina Lönner-Andeson                        BIM VETERAN
20/8 SKK Eskilstuna                        Bent-Åke Bogren                              BIR VETERAN
19/8 SKK Norrköping                      Nikola Smolic Kroatien                     4 BTKL BIM VETERAN
12/8 SSHK Byske                            
Hans Almgren                                  BIR o BIS VETERAN
4/6 SKK Norrköping                        Croeser Martin (sydafr)                    BIM VETERAN! CK
3/6 SKK Norrköping                       
O´shea Gerard                                 BIM VETERAN! CK
20/5 SSHK Degerfors                     
 
Camilla Karlsson                                  Exc 4 CHKLCK


Gangsterluvans Vizzla Vildtuss         
(Gangsterluvans Ruter Dam- Möllelyckans Amadeus)
2/9 SSHK Ängelholm                       
Bent-Åke Bogren                              Exc 2a Ökl CK
20/5 SKK Hässleholm                      
Weng Who Chang                                         Exc 4 ÖKL

        Gangsterluvans Urgil Ulltass         (Gangsterluvans Ruter Dam- Kronblommas Macduff)
       
12/8 SSHK Byske                             Hans Almgren                                   Exc
          17/6 SKK Vännäs                                        
Gunilla Skall man                                           VG

        Gangsterluvans Ruter Dam               (
Berntiers Lady Luck-Bernerdalens Åzzie)
        
20/8 SKK Eskilstuna                        Bent-Åke Bogren                              Exc 4a CHKL

     
  19/8 SKK Norrköping                      Nikola Smolic Kroatien                      3a BTKL


Förklaring till meriter:


HP
CK
 Cert          

                
Such 

Nuch, Dkuch
     Nord, Intuch    
 



SV , NV

Heders pris
Tilldelas de hundar domaren anser är av certifikatskvalitet
Certifikat tilldelas den bäst placerade hunden med CK som inte är Champion 
Svensk Utställningschampion (3 certfikat för minst 2 olika domare 1 cert efter 24 mån ålder)

Norsk resp Dansk utställningschampion
Nordisk (champion i tre nordiska länder) resp Internationell champion (Internationellt certifikat "Cacib" i tre olika länder)
 

Svenk Vinnare, Norsk Vinnare ( titel som fås av vinnande hund på en speciell utställning/år)

LpI,II,III
     
Slch                   
Lydnadsdiplom ( hunden har tävlat lydnad och erhållit 3 st 1:a pris i resp klass)
Svensk Lydnadschampion

Explanation merit:
Babykl= 4-6 month
Valpkl= 6-9 month
Jkl= 9-16 month junior class
Uhkl= 16-24 month intermediate class
Ökl= open class
Chkl= Champion class
Vetkl= 8 years and more, Veteran class

BHKL= The 1-5 best male dogs class
BTKL= The 1-5 best female dogs class

BIR= BOB
BIM=BOS

BIG= placement in group 2
BIS= Best in Show
 


HP
CK                    
Cert                  

Such

                

Nuch, Dkuch
    
Nord, Intuch      


SV , NV            
 

price of honour
Dog of certifikat (cac)quality
Certifikat (CAC)givs to the best placed dog with CK and not Champion 

Swedish champion (3 certfikat from a least 2 different judges 1 cert after 24 month of age)

Norwegian ,  Danish champion
Nordisk Champion (champion i three Skandinavian country) ,  Internationell champion  

Swedish Winner, Norwegian Winner ( The title gets on one special show/year)

LpI,II,III          
Slch                   
Obeadian diploma
Swedish champion in obeadian