Utställnings/lydnads resultat/Show/obediens results:
2012 (2011)(2010)(2009)(2008) (2007)
(2006) (2005)
Förklaringar i slutet av
sidan /Explanations in the end of this page
Hund/dog
Domare/Judges
Pris
Gangsterluvans Keno Kanon
(CH Werner Wix Gangsterluva - CH Macis Zam Mont Morzy)
MOST WINNING BERNESE MALE IN SWEDEN 2012
15/12 SKK Stockholm
Dan Eriksson
BIR,
SV-12, BIR VETERAN, BIS 2a VETERAN
(BIS domare Ligita Zake)
24/11 DKK Lilleström
Einar Paulsen Danmark
BIM Veteran NORSK VETERANVINNARE titel och
4 BHKL!
4/11 DKK Herning
Palle Möller Hansen
BIM Veteran och NORDISK VETERANVINNARE titel!
3/11 DKK Herning
Ole Staunskjaer
BIM Veteran DANSK VETERANVINNARE titel!
2/9 SKK Högbo
Carlos Renau
BIR Veteran
1/9 SKK Högbo
Ahlman-Stockmari Tan Fin BIR Veteran,
3a BHKL
31/8 SKK Högbo Elizbieta Chwalibog
BIR Veteran,
2 BHKL och BIS
3a Veteran
(Bis domare Charlotte Sandberg)
120825 SSHK Ängelholm
Einar Paulsen BIR,
BIS 2a,
BIS Veteran
(Bis domare var Jan Herngren)
19/8 SKK Eskilstuna
Colette Muldoon Irland
BIR, BIR
Veteran och BIG 2a
(Grupp domare Svante Frisk)
18/8 SKK Norrköping
Geoffrey Kill Australien
BIR Veteran 2 BHKL , och
BIS Veteran
(Veteran domare var Stacey Sewell Australien.)
120811 SSHK Byske
Sieghart Muthsam
BIR, BIS,
BIS Veteran
120728 SKK Ransäter
Eva Eriksson
BIR,
BIG 3a (dom. Wera Hubenthal Nor),
BIS 2 Veteran (Dom. Stephanie Rickard, Aus)
120722 SKK Köping
Hans Rosenberg
Chkl E/3a CK
120603 SSHK Degerfors Yvonne Brink
BIR
Veteran,
3 BHKL, BIS Veteran
120602 SKK Norrköping
Birgitta Svarstad BIR Veteran,
2 BHKL
120528 SKK Vallentuna
Terje Lindström BIR Veteran,
2 BHKL, BIS Veteran
BIS
domare Göran Bodegård
120527 SKK Österbybruk
Leonard Michael BIR Veteran BIS 2a Veteran
BIS domare Inga
Siil
120428 SKK Västerås Jokisilta Hannele Fin
BIR
Veteran Uttagen bland de 8 i grupp men sedan var det slut.
120414 SKK Sundsvall
Benny Blid
BIR Veteran, 3a BHKL
BIS Veteran
120324 SSHK Sala Pia Lundberg
Vet Exc 1 ck, BIR Veteran/BIS Veteran
Doremis Himla Sefin UWA
(Doremis Vanilla Brad - CH Doremis Ubbefin)
2a in MOST WINNING BERNESE FEMALE IN SWEDEN 2012
24/11 DKK Lilleström
Einar Paulsen Danmark
CKL /E CK
4/11 DKK Herning
Palle Möller Hansen
CKL/E
3/11 DKK Herning
Ole Staunskjaer
CKL/E
2/9 SKK Högbo
Carlos Renau
1 BTKL, BIM
1/9 SKK Högbo
Ahlman-Stockmari Tan Fin
2a BTKL
31/8 SKK Högbo
Elizbieta Chwalibog
3 BTKL
19/8
SKK Eskilstuna
Colette Muldoon Irland
3a BTKL
18/8 SKK Norrköping
Geoffrey Kill Australien
BIM Cacib
120811 SSHK
Sieghart Muthsam
Chkl E/4a, CK
120728 SKK Ransäter
Eva Eriksson
Chkl E/3a, 4a BTKL
120722 SKK Köping
Hans Rosenberg
Chkl E/2a, 2a BTKL
120701 SKK Gällivare
?
Chkl E/1a BIR Cacib
120617 SKKVännäs ?
ÖKL Exc/1 BIR CERT, BIG 1 (delad 5e plats i Biset) CHAMPION
120603 SSHK Degerfors Mette
Tufte ÖKL Exc/2 CK, 6a med Reserv Cert
120602 SKK Norrköping
Birgitta Svarstad ÖKL Exc/1 CK, 4 BTKL Reserv Cert
120528 SKK Vallentuna
Terje Lindström ÖKL Exc/2CK, 4 BTKL
Reserv Cert
120527 SKK Österbybruk
Leonard Michael ÖKL VG
120428 SKK Västerås Jokisilta Hannele Fin Ökl
Ex/3
CK
120414 SKK Sundsvall Benny Blid
BIM CERT
120324 SSHK Sala
Jonny Andersson
Ökl Exc/4 CK
Gangsterluvans Ruter Dam
(Berntiers Lady Luck-Bernerdalens Åzzie)
120811 SSHK
Sieghart Muthsam
Ukl E 3 CK
120728 SKK Ransäter
Eva Eriksson
Jkl Vg/3
120722 SKK Köping
Hans Rosenberg
Jkl E/3a
120428 SKK Västerås Jokisilta Hannele Fin
Jkl Vg/4
120324 SSHK Sala
Jonny Andersson
Jkl Exc/2 CK
120211 Örebro inoff
?
BIR
Gangsterluvans Sture Svartkrut
(Doremis Himla Sefin Uwa- Gangsterluvans Keno Kanon)
24/11 DKK Lilleström
Einar Paulsen Danmark
JKL /E/2
3/11 DKK Herning
Ole Staunskjaer
JKL E/3
120811 SSHK Sieghart Muthsam
Jkl E/1 CK 5a i BHKL med Reserv Cert
120428 SKK Västerås Jokisilta Hannele Fin
Jkl Ex/2
120414 SKK Sundsvall
Benny Blid
Jkl Vg/3
120324 SSHK Sala
Yvonne Brink
valpkl 1 BIM valp
120211 Örebro inoff
?
BIM valp
Gangsterluvans Smirre
Svartkrut (Doremis Himla Sefin
Uwa- Gangsterluvans Keno Kanon)
03.11 "RUSSIA 2012"CACIB Moscow j.AKE CRONANDER (SWEDEN)
Gangsterluvans Smirre Svartkrut (junior class)-2 exl,JRCAC.
18.11. Specialty Show
J.Maja Heinila
Gangsterluvans Smirre Svartkrut (junior class)-4 exl
Nationale + Internationale Rassehunde-Ausstellung Messe Kassel 08./09. Dezember
2012
8.12 САС J.Gabriele Schrank
Gangsterluvans Smirre Svartkrut ( intm)-CW
9.12 CACIB эксперт j.Frank Lorenz / DE
Gangsterluvans Smirre Svartkrut ( intm) - CW,Best male,
120408 Ryssland
Friedrich Schweizer
Vg
120219 Ryssland Berner Special Jan Herngren
BIM valp
Kritiken: excellent quality, typical head and expression, strong bone,
free movement, the right tail, correct color and coat.
Gangsterluvans Jänta av Hedvig
(Gangsterluvans Hedvig Corleone - Möllelyckans Hamlet)
120428 SKK Västerås
Jokisilta Hannele Fin
Vet Ex Ck
BIM veteran.
Berntiers Lady Luck (Berntiers
Front Page -Gangsterluvans Keno Kanon)
2/9 SKK Högbo
Carlos Renau
Ökl E
1/9 SKK Högbo
Ahlman-Stockmari Tan Fin
Ökl Vg
31/8 SKK Högbo
Elizbieta Chwalibog
Ökl Vg
19/8 SKK Eskilstuna
Colette Muldoon Irland
ÖKL E
120811 SSHK
Sieghart Muthsam Ökl E
120728 SKK Ransäter
Eva Eriksson
Ökl Exc/4
120722 SKK Köping
Hans Rosenberg
ÖKL Exc
Gangsterluvans Sigge Svartkrut
(Doremis Himla Sefin Uwa- Gangsterluvans Keno Kanon)
120603 SSHK Degerfors
Yvonne Brink
Jkl G
Gangsterluvans Stina Stubin
(Doremis Himla Sefin Uwa- Gangsterluvans Keno Kanon)
120428 SKK Västerås Jokisilta Hannele Fin
Jkl Vg
120414 SKK Sundsvall
Benny Blid Jkl EXC/3
120324 SSHK Sala
Yvonne Brink
valpkl 1 BIR valp
120211 Örebro inoff
? BIR valp
Gangsterluvans Olle Olympus
(Gangsterluvans Maja Gulljänta -
Dale Gudbrand´s Eldin Unla)
120602 Degerfors
165,0 p
120518 Gävle
139,0 p
Gangsterluvans Nemo Neon
(Gangsterluvans Indra Isdotter- Odenhills Garcon)
Förklaring till meriter:
HP CK Cert Such Nuch, Dkuch Nord, Intuch SV , NV |
Heders pris Tilldelas de hundar domaren anser är av certifikatskvalitet Certifikat tilldelas den bäst placerade hunden med CK som inte är Champion Svensk Utställningschampion (3 certfikat för minst 2 olika domare 1 cert efter 24 mån ålder) Norsk resp Dansk utställningschampion Nordisk (champion i tre nordiska länder) resp Internationell champion (Internationellt certifikat "Cacib" i tre olika länder) Svenk Vinnare, Norsk Vinnare ( titel som fås av vinnande hund på en speciell utställning/år) |
LpI,II,III Slch |
Lydnadsdiplom ( hunden har tävlat lydnad och erhållit 3 st 1:a pris i
resp klass) Svensk Lydnadschampion |
Explanation
merit:
Babykl= 4-6
month
Valpkl= 6-9 month
Jkl= 9-16 month junior class
Uhkl= 16-24 month intermediate class
Ökl= open class
Chkl= Champion class
Vetkl= 8 years and more, Veteran class
BHKL= The 1-5 best male dogs class
BTKL= The 1-5 best female dogs class
BIR= BOB
BIM=BOS
BIG= placement in group 2
BIS= Best in Show
HP CK Cert Such Nuch, Dkuch Nord, Intuch SV , NV |
price of
honour |
LpI,II,III Slch |
Obeadian
diploma Swedish champion in obeadian |